Autenticita je pro mě víc než naleštěná značka

Popáté přivítá ve Zlíně špičku českého byznysu, mezi jinými průmyslníka Martina Wichterleho, ekonomku Danuši Nerudovou nebo chirurga Tomáše Šebka. Vlaďka Snášel Lukašíková, popularizátorka vzdělávání, jednatelka zlínské vzdělávací agentury CE-PA a organizátorka byznys konference Fenomén, která se podílela na kampani prezidenta Petra Pavla. Jak začínala a kdy zažila v podnikání největší krizi?

1. Co mě motivovalo k založení vlastního byznysu?

Práce ve firmě, kde bývalí šéfové nebyli lídry. Musela jsem zvládat obrovský objem práce, měla velká očekávání, ale nulou podporu, neexistující budget a velmi malé kompetence. Frustrovalo mě, že se věci těžko prosazují a je malá chuť inovovat a něco měnit. Když přišla nabídka rozjet vlastní byznys, neváhala jsem ani na okamžik.

2. Jaké byly moje začátky?

Vlastní firmu jsem zakládala ve čtvrtém měsíci těhotenství a rozjížděla ji se svým prvním miminkem. Myslím, že jsem celou tu dobu jela na nějaké zvláštní energii. Bavilo mě to. Když se něco nedařilo, říkala jsem si, že když to zvládli moji bývalí šéfové, já to se svou pracovitostí a férovým vztahem k lidem dám určitě.

3. Kdy jsem zažila v podnikání největší krizi?

Bylo to v roce 2017, kdy odešel z firmy první společník, jehož odchod odstartoval celou řadu nepříjemných situací. Mezi nimi například odchod zaměstnanců, kteří si založili konkurenční byznys. Přišli jsme v té době o část zákazníků, klesly nám tržby, vůbec to nebyla jednoduchá doba. Naštěstí jsme se s ní zvládli poprat.

4. Kdo byl pro mě inspirací?

Všichni partneři, s nimiž jsem kdy obchodovala. Buď to byli profíci, kteří mě motivovali svým přístupem k byznysu i k životu, anebo mi naskočila v hlavě pomyslná červená kontrolka: pozor, takto určitě ne, tohle je spíš cesta do pekla. Každý den se člověk inspiruje a učí. Stačí být otevřený a vnímat svět kolem sebe.

5. Jakou radu bych dala ženám, které začínají nebo o podnikání teprve přemýšlejí?

Nebojte se rozjet byznys od začátku ve větším stylu a vzít si někoho k ruce. Nechtějte velké peníze hned, ale vydržte a jděte si za svým. Radám naslouchejte, ale nebuďte slepé. Na podnikání je totiž krásná jedna věc: za všechny pozitivní i negativní důsledky svých rozhodnutí si zodpovídáte jenom vy sama.

6. Jaká je moje dlouhodobá vize v podnikání?

Budovat inovativní firmu, která stojí na pevných základech. Klíčové jsou pro mě kvalitní procesy, kolegiální vztahy uvnitř firmy a špičkové služby. To je naprostý základ každého podnikání. A chci být autentická. To je pro mě důležitější než marketing nebo budování naleštěné značky. Už několikrát se mi to vyplatilo, takže se toho držím.

7. Jakou největší výzvu jsem překonala?

Vystupování na veřejnosti. Když jsem měla uvádět první ročník Fenoménu, několik nocí jsem nespala. Proboha, jak zvládnu mluvit před stovkami lidí a být přitom v pohodě? Dnes už naštěstí umím s trémou pracovat a každá další prezentace je pro mě výzva.

8. Jak se mi daří skloubit podnikání s rodinou?

Někdy dobře, někdy vůbec ne. Stále se to učím. Ale práce pod tlakem, multitasking, krizový management i logistika, to všechno se mi vlastně přičítá k dobru. Osobně mi také hodně záleží na dynamice hovoru. Kdo mě zná, ten ví, že nemám ráda rozvláčné kecy, ale jasnou a přímou řeč. Mám čas do půl čtvrté. Pak se ze mě stává manželka a matka.

9. Co bych si přála vědět, když jsem začínala?

Upřímně řečeno nic. Měla jsem obrovskou chuť podnikat, v hlavě spoustu nápadů i motivaci. Všechno jsem si musela zažít a naučit se postupně. Podnikám úspěšně deset let a CE-PA každým rokem roste, takže začátek jsem evidentně zvládla. Radu bych potřebovala spíš teď. Fakt by mě zajímalo, jak vydělat tu první miliardu.

10. Na čem momentálně pracuji?

Domlouvám kurzy, exkurze do firem, ohlížím se po kvalitních lektorech a denně řeším tisíc drobností souvisejících s vedením naší vzdělávačky. Krom toho mě čekají poslední cally s řečníky, kteří letos vystoupí na konferenci Fenomén. Mám radost, že se nám do Zlína daří dostat osobnosti typu Danuše Nerudová, Martin Wichterle nebo Tomáš Šebek. Každý rok se posouváme, a to mě na mé práci neskutečně baví.

Konference FENOMÉN

Největší byznysová konference na Moravě, která každoročně hostí čtyři stovky manažerů z celého Česka a Slovenska. Je unikátní tím, že nabízí program současně na čtyřech stagích (Business, Innovation, HR, Industry), workshopy i smart zónu. Pátý ročník se koná 14. března ve Zlíně a hlavním tématem je rovnováha – jak balancovat mezi lidským potenciálem a technologiemi budoucnosti. Zazní podnikatelské příběhy, praktické ukázky a příklady z praxe.

V minulosti na akci vystoupili prezident Petr Pavel, ekonom David Navrátil, filantrop Martin Vohánka, podnikatel Pavel Řehák a řada dalších. Mezi hlavní tváře 5. ročníku patří ekonomka Danuše Nerudová, chirurg Petr Šebek, průmyslník Martin Wichterle, odbornice na AI Senta Čermáková a řada dalších. Vybraní řečníci se i tentokrát vypraví za studenty do zlínských škol.
Více na www.konferencefenomen.cz

Reportáže z průmyslu 1/2024

Sdílejte článek:

Newsletter plný inspirace

Noví řečníci, rozhovory, business&tech inspirace,...

Odebírat newsletter

Partneři konference

Děkujeme partnerům ročníku 2024

Generální partner

ARICOMA

Hlavní partner

DFMG

Zlatý partner

CSAS

Stříbrný partner

UTB

Bronzový partner

Continental
Trexima

SMART partneři

MUNIPOLIS
UPCZ
Fabis
UOL účetnictví
Tymbe
VOLTEON
Logio
QPAG

Patron Industry stage

Mediální partneři

Podporovatelé

Zlínský kraj
Město Zlín
RELOCZECH
Město Zlín
Grizly
TON
Postabezhranic
Sdružení pro rozvoj Zlínského kraje

Patron Business stage

Organizátor konference

CE-PA - Vzdělávání a rozvoj firem

Chcete být také součástí jedinečné konference?
Ozvěte se nám:

Chci být partnerem konference
Konference Fenomén - lgoo white

6. ročník byznysové konference
Business | Innovation | HR | Industry

20. 3. 2025 - Zlín, FHS UTB

KONTAKT PRO ÚČASTNÍKY

Vlaďka Snášel Lukašíková
+420 604 750 601

KONTAKT PRO PARTNERY

Tomáš Klein
+420 602 566 225

ORGANIZÁTOR KONFERENCE

CE-PA spol. s.r.o.
vzdělávání a rozvoj firem

Konference Fenomén © 2023 | CE-PA spol. s.r.o.

Cookies a osobní údaje | Obchodní podmínky

symbiosa.studio
Loga - platební brána
Spirála rozvoje a design úspěchu - patička