Čím vás inspiruje Baťa? Kterou ze zásad konkrétně uplatňujete v praxi?

Tomáš Baťa byl Podnikatel století. Výborný leader. Vizionář s pokrokovými myšlenkami a všeho, co by asi mělo být pro podnikatele s přesahem svaté. A „jeho“ Zlín je Římem pro všechny jeho následovníky. Zůstává však otázkou: Existují vůbec novodobí Baťové? Rozhodně ano a není jich málo.

Naštěstí se stále více objevují podnikatelé, kteří mají Baťovy principy vepsány do svých DNA, jsou úspěšní a nebojí se pojmenovávat věci v byznysu pravými jmény. Čím je inspiruje Tomáš Baťa a kterou z jeho zásad konkrétně uplatňují v praxi?

“Držím se zásady, že změny v týmu lze dosáhnout jediným přirozeným způsobem – snažit se jít sama příkladem. Budujeme službu se společenským přesahem, přičemž na prvním místě je zákazník. Heslo Neříkej mi, že to nejde – řekni mi, že to zatím neumíš v Soulmio platí na 100 %. Spoustu věcí zatím neumíme, ale nikdy neříkáme, že to nejde. Co nejde, to prozkoumáme a naučíme se.”

Simona Zábržová

Simona Zábržová

CEO Soulmio

“Na Baťovi se mi nejvíc líbilo, že se postaral o své dělníky. Postavil jim domy, zařídil ubytování a myslel na podnikání v celé komplexitě. V tom byl strašně pokrokový. V Profimedu jsou pro nás na prvním místě zaměstnanci. Staráme se o zdraví našich lidí. Vzděláváme je, snažíme se jim poskytovat veškeré produkty, které máme. Dokonce jim domlouváme, když kouří.”

Alexandra Kala

Alexandra Kala

Founder & CEO Profimed

“Abychom se posunuli jako lidstvo, musíme propojovat obory, propojovat lidi. Při inovaci výrobků potřebuju mluvit s celým řetězcem, s daleko větším množstvím lidí a Tomáš Baťa to krásně ukazoval. Svým rozsahem a spoluprací napříč. I proto ho vnímám jako nesmírně inspirativního právě pro dnešní dobu.”

Alexandra Kala

Martin Vohánka

CEO & Founder Eurowag

“Když mi můj děda vyprávěl o tom, jak v jeho slovech s Baťou budovali Zlín, a děda umřel, když mi bylo 12 let, tak mu při tom vyprávění svítily oči. Já jsem si na to vzpomněl, když jsem přemýšlel o tom, jak má vypadat Direct. A došel jsem k tomu, že chci, aby lidem v Directu svítily podobně oči, až budou vyprávět svým vnoučatům, jak byli u toho, když zakládali Direct. Možná jsme trochu víc ezoteričtí, než býval Baťa, ale co se týče filozofie, společného toho máme hodně.”

Alexandra Kala

Pavel Řehák

Founder Direct family

“Je ohromné, co se ve Zlíně vybudovalo za éry Baťů. Já vytvořil nějaký eshop, který prodává, ale oni postavili celé město. A co považuju z Baťových zásad za ztěžejní? Každý zaměstnanec by se měl chovat tak, jako by to bylo jeho podnikání. Zapojení lidí, aby přemýšleli nad svým posláním, je strašně důležité. A potom jsem zahlédl jednu zajímavou věc – jak podle Bati správně žít.”

Alexandra Kala

Martin Bernátek

Founder Ovečkárna

“Češi jsou mistři ve srážení sami sebe. Více než polovina Čechů si myslí, že naše sebevědomí je nižší, než by mělo být a bohužel příliš nevynikají ani v motivaci těch ostatních. Tomáš Baťa ale říkal, že se máme chopit příležitostí. Být v přeneseném významu Baťovcem proto dnes znamená následovat myšlenku, že nemá cenu čekat na lepší časy, protože čekání je obava, která zabila více snů než nedostatek kapitálu a byrokracie.”

Alexandra Kala

Tomáš Jindříšek

Managing Partner, Digital First Marketing Group

“Tomáš Baťa byl výborný leader a vizionář s pokrokovými myšlenkami. Zásady, s jejichž pomocí řídil své firmy, by ale podle mne v dnešní době nebyly pochopeny především mladšími generacemi. Obecné principy jako etika podnikání nebo diverzifikace činností jsou pro mě osobně stále velkou inspirací.”

Alexandra Kala

Tomáš Dudák

CEO Spur

“Je důležité vidět všechny zásady v jistém kontextu, proto se taky často mluví o systému řízení, o filozofii. Čím se řídím v praxi konkrétně já? Že za úspěchem společností jsou lidé a že s těmi je třeba pracovat a rozvíjet je. Že loajální spolupracovník je ten, jemuž na firmě záleží. Že firmy nejsou vnímány jen dle zisku, ale také na základě toho, jak pomáhají k rozvoji společnosti. A také tím, že člověk nemůže soupeřit se strojem, ale stroje (zatím) nedosahují kreativního a tvůrčího potenciálu lidí. Proto lidem myšlení a strojům dřinu.”

Alexandra Kala

Ivo Benda

General Manager, Greiner Packaging

“Z Baťových zásad stoprocentně uplatňujeme heslo Zaměstnanci = spolupracovníci. Podporujeme učňovské školství, spolupracujeme se středními a vysokými školami. Naši zaměstnanci mají možnost využít široké škály benefitů. A jsme s nimi v kontaktu, i když odejdou do důchodu. Není výjimkou, že odejde do důchodu zaměstnanec, který prožil s firmou víc než 40 let svého života.”

Alexandra Kala

Radana Kubáníková

HR, Continental Barum

Titulní foto: UTB Zlín

Sdílejte článek:

Newsletter plný inspirace

Noví řečníci, rozhovory, business&tech inspirace,...

Odebírat newsletter

Partneři konference

Děkujeme partnerům ročníku 2024

Generální partner

ARICOMA

Hlavní partner

DFMG

Zlatý partner

CSAS

Stříbrný partner

UTB

Bronzový partner

Continental
Trexima

SMART partneři

MUNIPOLIS
UPCZ
Fabis
UOL účetnictví
Tymbe
VOLTEON
Logio
QPAG

Patron Industry stage

Mediální partneři

Podporovatelé

Zlínský kraj
Město Zlín
RELOCZECH
Město Zlín
Grizly
TON
Postabezhranic
Sdružení pro rozvoj Zlínského kraje

Patron Business stage

Organizátor konference

CE-PA - Vzdělávání a rozvoj firem

Chcete být také součástí jedinečné konference?
Ozvěte se nám:

Chci být partnerem konference
Konference Fenomén - lgoo white

6. ročník byznysové konference
Business | Innovation | HR | Industry

20. 3. 2025 - Zlín, FHS UTB

KONTAKT PRO ÚČASTNÍKY

Vlaďka Snášel Lukašíková
+420 604 750 601

KONTAKT PRO PARTNERY

Tomáš Klein
+420 602 566 225

ORGANIZÁTOR KONFERENCE

CE-PA spol. s.r.o.
vzdělávání a rozvoj firem

Konference Fenomén © 2023 | CE-PA spol. s.r.o.

Cookies a osobní údaje | Obchodní podmínky

symbiosa.studio
Loga - platební brána
Spirála rozvoje a design úspěchu - patička