IoT a produktivita ve výrobě – workshop ve společnosti INTEMAC
Odstartovali jsme další vlnu skvělých workshopů pro rok 2018!
První letošní akce proběhla ve společnosti INTEMAC v Kuřimi. Vše bylo uskutečněno díky partnerské spolupráci společnosti CE-PA, INTEMAC a Technologického inovačního centra. Ceníme si také spolupráce společností Unicorn Systems, B+R Automatizace a Act-in, které nabídly své zástupce pro praktické ukázky a přednášky.
Účastníci akce se dozvěděli jaké jsou možnosti zavádění internetu věcí do výroby a další novinky ze světa Průmyslu 4.0. Zúčastnili se zajímavé praktické ukázky Výrobní buňky 4.0 a vyzkoušeli si jak fungují chytré brýle.
Pan Radomír Zbožínek (ředitel společnosti Intemac) představil základní jednotku chytré výroby, která je připravena k integraci do chytrých továren. Buňka tvoří funkční výrobní celek propojující obráběcí stroj, robot a měřicí stanici. Demonstruje základní principy konceptu Průmyslu 4.0 a ověřuje dílčí řešení na bázi digitálních technologií.
Na prezentaci pana Zbožínka navázali pánové Roman Mužík a Luboš Turanský ze společnosti B+R AUTOMATIZACE. Informovali účastníky o způsobu budování koncepce flexibilní výroby tak, aby nejenom respektovala požadavky standardů budoucnosti IIoT (Industrial Internet of Things), ale umožňovala i připojení stávajícího strojového a technologického parku. Toto je nutnou podmínkou nejenom pro vzájemnou koordinaci různých strojů a linek, ale také pro zpřístupnění chápání vnitřního života strojů, zařízení a technologií v datech reálného času. Jedním z dalších požadavků flexibilní výroby jsou také variabilní mechatronické koncepce a možnosti jejich automatického řízení.
Prostřednictvím pana Martina Tomaníka a Miroslava Hlaváče ze společnosti UNICORN SYSTEMS se účastníci měli možnost dozvědět více o datové analytice a moderních zobrazovacích metodách.
Prezentace byla zaměřená na analýzu dat sesbíraných z Výrobní buňky 4.0 v INTEMACu a na jejich následné zobrazení prostřednictvím cloudových služeb a rozšířené reality. Zjistili jsme jaké jsou možnosti prediktivní údržby a kompenzace vlivů okolního prostředí.
Výrobní informační systémy MES s IoT a rozšířenou realitou nám představil pan Lubomír Sláma ze společnosti Act-in.
Příspěvek se na příkladech z praxe zaměřil na digitalizaci výrobních procesů moderními systémy MES (Manufacturing Execution Systems) včetně spojení s IoT a rozšířenou realitou vedoucí k růstu produktivity, snižování zmetkovitosti, vyšší spolehlivosti a využití výrobních prostředků a lepšímu využití potenciálu zaměstnanců. Příklady se týkaly informačních strategií moderních výrobních společností jako řešení pro Shop Floor Management s integrovanou digitalizací procesů dílenského plánování a řízení výroby, řízení elektronické výrobní dokumentace, řízení a sledování průběhů zakázek a materiálových toků s traceabilitou, monitorování efektivity využití a technického stavu strojů, správy a sledování využití a živostnosti nástrojů, plánování, sledování a analýzy kvality výroby a způsobilosti výrobních procesů a neodmyslitelně také procesů operativní, preventivní a prediktivní údržby.
Po přednáškách následoval Coffee Break, při kterém jsme ochutnali výbornou kávu z Jamai Café a užili si skvělé občerstvení.
Diskutovali jsme o tématech Průmyslu 4.0 a těšili jsme se na ukázku Výrobní buňky 4.0 a chytrých brýlí.
Děkujeme všem za nové zážitky, příjemně a efektivně prožitý den.