Přichází doba CML? Řečníci Fenoménu nastínili soužití s AI

V legendárním seriálu Návštěvníci řídil veškerý život na Zemi centrální mozek lidstva (CML). Superpočítač, který už v 80. letech minulého století avizoval příchod umělé inteligence do světa lidí. A je to tady. Co přinese?

„Umělá inteligence rozevře nůžky mezi firmami, které ji umí použít a které ne. Kdo chvíli stál, stojí opodál. Současně zvětší rozdíly mezi lidmi, na jejichž profesi dopad mít bude a které naopak tolik neovlivní.“ Takový je názor Pavla Řeháka, autora matematického modelu pro první vlnu koronaviru, který nabízí v rámci své analýzy hned několik variant.

„Nastane AI singularita, nebo ne? Pokud ano, myslím, že nemáme co řešit. V opačném případě ale bude mít umělá inteligence na společnost dva velké dopady. Vytvoří obrovský tlak na firmy, sociální soudržnost a stabilitu. A my musíme vytvořit funkční mechanismus, jak znovu zapojit do života lidi, kteří by jinak mohli zůstat na okraji společnosti,“ říká zakladatel Direct family, sítě firem a nadace, která mění svět k lepšímu.

Jednadvacáté století přineslo zvrat. AI za nás vyřídí emaily. Vybere talenty a naplánuje zboží. Odveze z místa A do místa B. Už nezmizí. Bude součástí našeho každodenního života, ať se nám to líbí, nebo ne. Jak vůbec ovlivní svět byznysu v reálu? Stanou se i z nás hosté na vlastní planetě?

Top řečníci konference Fenomén a jejich postřehy. Tady jsou.

„Největší brzdou pro byznys je nedostatek kvalifikované pracovní síly. Pokud umělá inteligence pomůže uvolnit lidi v oblastech, kde lze skutečně automatizovat, a přesune desetitisíce zaměstnanců tam, kde chybí, pak pro nás může být obrovskou přidanou hodnotu,“ míní šéf investiční skupiny RSBC Milan Šlapák. Na českém pracovním trhu chybí aktuálně 350 tisíc lidí. A podle demografických křivek toto číslo ještě vzroste.

Nabízí se ovšem otázka: člověka, nebo raději robota? Umělá inteligence prověří podle Michala Vydržela, ředitele firmy Talent’em, především oblast HR. „Přestanou se hledat lidi, začnou se řešit problémy. Bude pak na interním HR, aby řeklo: na tohle se vám hodí robot, na tohle AI, na tohle člověk a na tohle kombinace,“ přemítá Vydržel.

Představa, že AI vezme práci mase lidí, se podle podnikatelů jeví jako mylná. S lidským potenciálem se ale bude zacházet opatrně. Bude se prioritizovat. Na významu získá change management v pravém slova smyslu. „Provázet lidi změnami a motivovat je, přitom být sám aktivní. To bude v následujícím období velmi důležité,“ tvrdí Hana Ducháčková, Global Strategic Intelligence & Data Lead ve společnosti Adecco.

Takoví terapeuti zřejmě o práci nikdy nepřijdou. Umělá inteligence totiž není schopna myslet v oboru duševního zdraví komplexně. Je schopna vyřešit vždy pouze jeden problém – syndrom vyhoření, přehlcení apod. S čím ale pomoci může, je diagnostika. „Biometrické rozpoznávání emocí, s nímž AI pracuje, už je dnes hodně daleko. Také u zaměstnanců je možné díky ní zachytávat strachy a případná vyhoření. V tomto ohledu nám umělá inteligence hodně pomáhá. Nemocí přibývá a terapeutů je málo,“ vysvětluje spolumajitelka projektu Soulmio Simona Zábržová.

Jaké další příležitosti a hrozby s sebou AI přinese, ukáže budoucnost. V některých ohledech ale máme podle Hany Ducháčkové štěstí, že jsme daleko za západním světem. Máme se z čeho učit, na co se připravovat. Podle všeho nás totiž ještě čekají zajímavé časy.

„Jestli ChatGPT jezdí trabantem, kvantový počítač bude jezdit rally. Bude mít silnější motor, zvládne toho víc. Když to posuneme do lidské roviny, výpočetní kapacita se extrémně znásobí. Myslím, že tohle je jediná cesta k singularitě, která pak ale velmi rychle může přerůst nás samotné. Je nutné, abychom si s globálním etickým kodexem skutečně pospíšili,“ dodává Ducháčková.

Konference Fenomén

Čtvrtý ročník konference Fenomén přivítal 40 řečníků a nabídl program na 4 stage. Jména typu Martin Vohánka, David Navrátil, Alexandra Kala a řada dalších přilákala do Zlína 400 manažerů. Řeč byla o digitální transformaci, v níž má umělá inteligence své nezastupitelné místo. Více informací včetně reportu z akce na www.konferencefenomen.cz

Sdílejte článek:

Vstupenky

Registrujte se včas na konferenci Fenomén! Využijte výhodné firemní balíčky nebo on-line vstup.

Vstupenky a registrace

Nechejte se inspirovat!

Noví řečníci, rozhovory, business&tech inspirace,...
Odebírejte náš newsletter a o všem budete vědět jako první.

Odebírat newsletter

Partneři konference

Generální partner

RSBC

Hlavní partner

DFMG

Platinový partner

Autocont

Zlatý partner

Direct family
Česká spořitelna

Stříbrný partner

FLECTO

Bronzový partner

TREXIMA
Edenred
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Smart partneři

Logio
Softli
Freelo
Okin
Amtech robotics

Podporovatelé

Sdružení pro rozvoj Zlínského kraje
2. ekonomická transformace
Grafton recruitment
Hofmann personal
Krajská hospodářská komora Zlínského kraje
ReloCzech
scaut
Pošta bez hranic
Dramox

Hlavní mediální partner

Finmag

Mediální partneři

Organizátor konference

CE-PA - Vzdělávání a rozvoj firem

Chcete být také součástí jedinečné konference Fenomén?

Chci být partnerem konference
Konference Fenomén - lgoo white

4. ročník konference
o transformaci tradičního byznysu na byznys digitálního věku

23. 3. 2023 - Zlín, FHS UTB

KONTAKT PRO ÚČASTNÍKY

Vlaďka Snášel Lukašíková
+420 604 750 601

KONTAKT PRO PARTNERY

Tomáš Klein
+420 602 566 225

ORGANIZÁTOR KONFERENCE

CE-PA spol. s.r.o.
vzdělávání a rozvoj firem

Konference Fenomén © 2023 | CE-PA spol. s.r.o.

Osobní údaje a zásady cookies

symbiosa.studio
Spirála rozvoje a design úspěchu - patička